دستور العمل چاپ تک رنگ و دورنگ

دستور العمل چاپ تک رنگ و دورنگ

در این آموزش قصد داریم نحوه طراحی و ارسال فایل ها، برای چاپ های تک رنگ و دورنگ را آموزش دهیم:

قبل از شروع آموزش این بخش، توضیحاتی در خصوص عکس فوق ارائه می شود تا درک بهتری از مطالب نوشته این بخش داشته باشید.

عکس شماره ۱:عکس اورجینال به صورت ۴ رنگ بدون تغییری در کانال های ۴ رنگ.

عکس شماره ۲: تغییر به صورت تک رنگ، فایل فقط در کانال مشکی (K).

عکس شماره ۳: تغییر به صورت تک رنگ، فایل فقط در کانال آبی یا سایان (C) اما به جای چاپ رنگ آبی به صورت سبز تک رنگ چاپ شده است، در واقع زینک آبی یا سایان (C) با رنگ سبز به صورت تک رنگ چاپ شده است.

عکس شماره ۴: تغییر به صورت دو رنگ، فایل فقط در کانال های آبی یا سایان (C) و قرمز یا مجنتا (M).

عکس شماره ۵: تغییر به صورت دو رنگ، فایل فقط در کانال های زرد (Y) و مشکی (K)، اما با این تفاوت رنگ چاپ این دو کانال رنگ با هم جابه جا شده است. در واقع با زینک زرد، رنگ مشکی چاپ شده است و با زینک مشکی رنگ زرد. اینگونه تغییرات گاها در تکنیک های طراحی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. (به تغییر رنگ برگ ها به علت جابه جایی کانال های رنگ دقت نمایید)

عکس شماره ۶: تغییر به صورت دو رنگ، فایل فقط در کانال های زرد (Y) و مشکی (K)، اما با این تفاوت که به جای رنگ زرد، رنگ سبز چاپ شده است. در واقع رنگ سبز با زینک زرد چاپ شده است و زینک مشکی طبق رنگ خودش به رنگ مشکی چاپ شده است.

ادامه مطلب:

فرض نمایید کارفرما از شما می خواهد یک سربرگ طراحی کنید که در آن فقط از رنگ سورمه ای استفاده کرده باشید، شما در ابتدا یک رنگ سورمه ای از پالت رنگ انتخاب می کنید و شروع به طراحی زمینه و نوشتن اطلاعات مورد نیاز با استفاده از رنگ انتخابی می کنید، حال زمان آن است که فایل طراحی شده را به تایید کارفرمای خود برسانید، به طور معمول شما احتمالا از روی فایل پرینت رنگی می گیرید و مشتری پشت پرینت را امضا می کند و شما با اطمینان از درست بودن تمام مراحل، فایل را برای چاپخانه ارسال می کنید. اما اگر خوش شانس باشید و مشتری شما هم شخص سخت گیری نباشد، سربرگ چاپ شده با نمونه ی شما هم رنگ و یا با اختلاف کمی چاپ می شود.

shit

برای رهایی از ایرادات احتمالی لطفا طبق دستورالعمل زیر رفتار نمایید:

۱- پس از تایید محتویات فایل طراحی شده توسط کارفرما، شیت رنگ چاپ ایرانا را با توجه به کاغذ انتخابی به کارفرما نشان دهید و رنگ مورد تایید وی را یادداشت نمایید.(چاپ ایرانا دارای سه شیت رنگ بر روی کاغذهای گلاسه، تحریر و پشت طوسی می باشد که لطفا از کارشناسان چاپ ایرانا دریافت نمایید).

۲- به کارفرما اعلام نمایید که رنگ انتخابی دربازه تغییرات ده درصدی کم رنگ تر یا پررنگ تر از نمونه تایید شده تحویل داده می شود.

۳- چنانچه مشتری الزام صد درصدی به چاپ رنگ با کد رنگ خاصی را دارد باید کاتالوگ رنگ پنتون را از چاپ ایرانا دریافت نمایید و مطابق دستور العمل مربوطه ادامه دهید. جهت مشاهده دستور العمل طراحی با کد رنگ پنتون، از لینک این مطلب استفاده نمایید.

۴- حال فایل طراحی شده خود را به صورت تک رنگ و دارا بودن کدهای رنگ فقط در یک کانال برای چاپ ارسال نمایید، در قسمت نوع رنگ چاپ، کد رنگ تایید شده توسط کارفرما را اعلام نمایید.

shit

۵- اگر تمایل داشتید بعد از تک رنگ کردن فایل طراحی خود، آن را به صورت رنگ اصلی طراحی مشاهده نمایید، لطفا به عکس های زیر دقت نمایید:

ما برای نمونه می خواهیم فایل طراحی بالا را با رنگ سورمه ای چاپ کنیم.

ابتدا فایل طراحی را تک رنگ می کنیم و تمام جزئیات فایل در یک کانال قرار می دهیم، سعی نمایید برای استفاده حداکثری از کیفیت خروجی زینک، فایل خود را در کانال مشابه با رنگ طراحی اصلی خود تک رنگ نمایید. در اصطلاح کانال با رنگ اصلی همگون باشد. یعنی اگر فایل شما قرار است به صورت قرمز گلی چاپ شود (مجنتا ۱۰۰، زرد ۱۰۰ و ما بقی صفر) آن را در کانال آبی یا مشکی تک رنگ نکنید و از کانال زرد و یا بهتر از همه در کانال مجنتا تک رنگ نمایید.

سپس مطابق عکس بالا وارد منو می شوید.

حال رنگ انتخابی را به صورت حدودی از پالت رنگ انتخاب نمایید و طراحی نهایی را مشاهده نمایید. دقت نمایید که این فایل صرفا برای مشاهده خروجی طراحی شما می باشد و قابل ارسال برای چاپ نمی باشد.

برای طراحی های دورنگ دقیقا مشابه مطالب بالا برای هر دورنگ رفتار می کنید اما برای مشاهده فایل نهایی به صورت زیر ادامه می دهیم.

ما قصد داریم فایل طراحی پاکت بالا را به صورت نارنجی و مشکی چاپ نماییم.

ابتدا فایل طراحی را در دو کانال طراحی می کنیم، دقت نمایید که فایل های طراحی اصلی با کانال انتخاب شده برای تفکیک رنگ همگون باشند. به فضاهایی از طراحی که احتمالا دو کانال با هم ترکیب شده اند دقت ویژه نمایید.

حال یک کانال خالی را به دلخواه پاک نمایید.

حال از منوهای زیر برای دستیابی به رنگ حدودی طراحی ابتدایی خود استفاده نمایید.

دقت نمایید که این فایل صرفا برای مشاهده خروجی طراحی شما می باشد و قابل ارسال برای چاپ نمی باشد.