نورهای استاندارد برای مشاهده یک محصول چاپی

نورها

نورهای استاندارد برای مشاهده یک محصول چاپی

مطالب ذیل حاصل سال ها تلاش و تجربه ناظران چاپ گروه چاپ ایرانا می باشد که به اختصار و با زبان ساده بیان شده است.

برای مشاهده یک محصول چاپی، نور محیط تاثیر زیادی بر درک شما از رنگ چاپ شده دارد. شاید برای شما گاها اتفاق افتاده باشد که شما یک محصول چاپی را در محیط های مختلف نگاه می کنید اما درک مختلفی از آن رنگ به شما دست می دهد. مثلا اگر در محیط باز ، هوای آفتابی و نور مستقیم آفتاب مشاهده نمایید درک مختلفی با فضای باز و هوای ابری را دارید. حتی در محیط بسته اگر نور قالب، نور مهتابی (سفید) باشد و یا نور محیط رنگ آفتابی (زرد) باشد باز هم شما حس های مختلفی را از رنگ ها دارید. بهترین و استاندارد ترین نور برای مشاهده صحیح یک کار چاپی:

  1. وقتی در داخل یک محیط باز هستید نور غیر مستقیم هوای آفتابی یعنی مشاهده درون سایه در ساعاتی از روز که نزدیک طلوع یا غروب آفتاب نباشیم.      تصویر یک محیط سایه در هوای افتابی
  2. اگر در یک محیط بسته باشید ترکیب مساوی از رنگ آفتابی (زرد) و مهتابی (سفید) و یا نور لامپ های رنگ روز (که البته شدت روشنایی این نورها باید محیط را بخوبی روشن کرده باشند و شما حس تاریکی نداشته باشید)، بهترین نورها را برای مشاهده یک محصول چاپی به منظور فهم و درک صحیح شما از رنگ آن محصول چاپی می باشد.       تصویر یک محیط با نور مساوی سفید و زرد

محصول چاپی که شما می خواهید رنگ هایش را استاندارد ببینید باید بصورت بدون روکش باشد، یعنی محصول چاپی شما نباید شامل خدمات تکمیلی سلفون براق، سلفون مات، روکش یووی، روکش ورنی و یا حتی بدون هرگونه افکت، محافظ و یا پوشش های اضافه ای باشد. پیشنهاد می گردد بر روی کاغذهای گلاسه براق ،مرغوب و سبک مانند ۱۳۰ گرم تا ۲۰۰ گرم به صورت یکرو چاپ شود.

حال که فرا گرفتید از چه نوری برای مشاهده یک محصول چاپی استفاده نمایید، دستورالعمل کالیبره کردن مانیتور طراحی با دستگاه چاپ را از این لینک مشاهده نمایید.